کنترل و اندازه گیری چیست ؟

کنترل و اندازه گیری ، مغز و سیستم های عصبی واحد صنعتی مدرن اند. سیستم های کنترل و اندازه گیری فرآیند ها را نمایش و منظم می کند به عبارت دیگر بایستی عملکرد موثر و مطمئن با تجهیزات کیفیت بالا و قیمت پایین در جهت مقابله با ملزومات به سختی اتفاق بی افتد.

فرآیند های مدرن صنعتی برای سود آوری تجاری به سیستم های کنترل و اندازه گیری ( همان طور که می دانید مانند اتوماسیون فرآیند، کنترل و ابزار دقیق فرآیند و یا تنها ابزار دقیق ) نیاز دارند. این کار باعث افزایش کیفیت تولید ، کاهش ضایعات واحد صنعتی، به حداقل رساندن خطاهای انسانی و کاهش قیمت عملیاتی در کنار بقیه ی مزایا، می شود.

کمیّات تولید و نیازات ، تعیین کننده نوع فرآیند مورد نیاز برای یک محصول مطمئن می باشد. در فرآیند های صنعتی دو نوع عموماً مورد استفاده قرار می گیرند : فرآیند های پیوسته و فرآیند های گروهی. اغلب ، ترکیب این دو با هم در نوعی واحد صنعتی[۱] اجرا می شود.

فرآیند های پیوسته شامل یک ردیف مواد ورودی به فرآیند بوده و با اعمال چند کار روی آنها محصول جدید را تولید می کنند. موادی که در سرتاسر فرآیند هست هر کدام حرکت ثابت داشته و هر عملیاتی یک تابع خاصی را انجام می دهد.

فرآیند های گروهی شامل یک ردیف مواد تبدیل شده به یک محصول جدید مطابق با یک سری ترتیب خاص می باشد. در جایی که برای تولید یک محصول جدید عملیات هایی اتفاق می افتد، ردیف مواد مخصوص از تانک یا مخزن تغذیه می شوند.

تعاریف

اتوماسیون : یک سیستم یا یک روشی است که در بیشتر یا تمام فرآیند های تولید ، حرکت و بررسی بخش ها استفاده می شود و موادی که به صورت اتوماتیکی توسط دستگاههای خودکار مکانیکی ، الکترونیکی و از این قبیل، اجرا یا کنترل می شود.

ابزار دقیق : تمام وسایل مختلفی که برای نمایش یا اندازه گیری شرایط ، اجرا ، وضعیت ها ، جهت و مانند این ها یا گاهی اوقات کنترل کردن عملیات ها استفاده می شوند.

اندازه گیری : وسعت ، کمّی یا اندازه ها توسط اندازه گیری کردن تعیین می شوند.

 

توضیحات تکمیلی

برخی تکنولوژی های کنترل و اندازه گیری، در حالی که بقیه ی آنها ظاهر نشده  بودند، طی چند سال به طور ناگهانی پیشرفت کردند. در حال حاضر ابزار دقیقی که استفاده می شود ممکن است منسوخ شود و ادوات جدید و  تکنولوژی های اندازه گیری با راندمان بالا ایجاد شوند. برای بهتر کردن کیفیت ما ضرورتاً نیاز به تکنولوژی های جدید داریم که با افزایش قیمت مواد ، با ادامه ی تغییرات تولید ، با ملزومات محیط زیستی محکم ، با بهتر کردن دقت ، با عملکردهای اصلاح شده فرآیند و با گسترش دستگاههایی برمبنای ریزپردازنده ها ایجاد می شود. گسترش این تکنیک ها باعث اطمینان پذیری به متغیرهای اندازه گیری شده می شود که اتلاف کمتری نیز نسبت به قبل دارد.

تأثیر نیازهای اندازه گیری بر فهمیدن شرایط فرآیند استوار است. گاهی اوقات انتخاب کردن وسایل کنترل و اندازه گیری مناسب برای مهندسین ، تکنسین ها و فروشنده کاری دشوار است.

1 دیدگاه. خروج و جدید

سلام
دوستان بازدید کننده جدید، لطفا اگر نظری درباره مطالب فوق دارید حتما در بخش دیدگاه ها عنوان نمایید.
سپاسگذاریم
واحد پشتیبانی باتاب

شما باید وارد شده باشید تا بتوانید دیدگاه بگذارید.